Projekt Inclusive Stone
O projektu
Glavni cilj projekta je integracija osoba s invaliditetom u svijet rada te poticanje razvoja vještina i sposobnosti kroz sektor kamenarstva.
Osvješćivanje svih subjekata koji su uključeni u sektor kamenarstva bitan je dio projekta. Naime, najmanje 16% radno sposobnog stanovništva Europske unije su osobe sa invaliditetom od kojih mnogi imaju sposobnost i volju za radom.
Osobe s invaliditetom stoga predstavljaju značajan potencijal za doprinos i razvoj gospodarstva i tržišta rada. Samo 50% osoba sa invaliditetom je zaposleno, što je već pokazatelj da je potencijal osoba s invaliditetom i dalje uvelike nedovoljno iskorišten. Stoga je ključno odgovoriti na potrebe osoba s invaliditetom kako bi im se omogućila bolja integracija u tržište rada i sudjelovanje u društvu.
Kako bi se postigao glavni cilj projekta implementirat će se niz koraka i outputa koji će jamčiti dobar učinak na ciljnu skupinu i održiv učinak tijekom vremena. Podići svijest među tvrtkama o zapošljavanju osoba s invaliditetom bitan je dio aktivnosti projekta kao i podizanje svijesti u samom obrazovanju.
Partneri na projektu su: CTM – Asociación Empresarial de Investigación Centro Tecnológico del Mármol, Piedra y Materiales (Španjolska), KSK – Klesarska Škola (Hrvatska), DNV – German Natural stone Association (Njemačka), iED – Institute of Entrepreneurship Development (Grčka), FAMDIF-COCEMFE – Federación de Asociaciones Murcianas de Personas con Discapacidad Física y Orgánica (Španjolska)
Podržavatelji projekta koji će biti i sudionici u provođenju aktivnosti projekta su Centar za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatski zavod za zapošljavanje.
Broj projekta je: 2021-1-DE02-KA220-VET-
Projektni sastanak “INCLUSIVE STONE” u Španjolskoj
Cjelodnevnom sastanku prisustvovali su svi projektni partneri uz nas, a to su: iED iz Grčke, DNV iz Njemačke, FAMDIF-COCEMFE iz Španjolske, a kao naš domaćin bio je CTM (Centro Tecnológico del Mármol).
Na sastanku su dogovorene ključne aktivnosti projekta te kojim smjerom će projekt ići. Vrijeme trajanja projekta je dvije godine. Jedan od ključnih ciljeva projekta je uključivanje osoba sa invaliditetom na tržište rada kroz sektor kamenarstva. Da bismo došli do tog ključnog cilja jedna od najvažnijih aktivnosti je istraživanje tržišta sektora kamenarstva ali i podizanje svijesti poslodavaca i stručnjaka o ovoj iznimno važnoj temi.
Planirane aktivnosti su i istraživanje metodologija rada te finalno pisanje priručnika za rad i razvijanje načina rada i učenja sa osobama sa invaliditetom koji će im pružiti više mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja u sektoru kamenarstva. Da bismo došli do toga, potrebno je u rad uključiti ne samo poslodavce i burzu rada nego i škole, školske stručne službe ali i ustanove koje zapošljavaju veliki broj osoba sa invaliditetom, a kao primjere dobre prakse. Također je planiran i seminar u svibnju 2023. godine u Pučišćima, a na koji će biti pozvani stručnjaci te ćemo predstaviti dosadašnji rad i provedbu svih projektnih aktivnosti.
Projektni sastanak „Inclusive stone“ u Grčkoj
Na sastanku su bili prisutni projektni partneri i njihovi suradnici, udruženja i tvrtke DNV, CTM i FAMDIF-COCEMFE. Organizatori i voditelji sastanka bili su partneri iED - Institute of Entrepreneurship Development.
Provedena je dosadašnja diseminacija projekta, ali su i dogovoreni sljedeći koraci u radu. Krenulo se u predstavljanje projekta različitim poslodavcima; prvenstveno klesarstva, ali i drugih poslodavaca koji su primjeri dobre prakse u zapošljavanju osoba s invaliditetom i prilagođavanja radnog prostora za što lakši rad prilagođen i zaposlenicima i poslodavcu. Krenulo se također u usklađivanje pravnih normi koje su usmjerene zaštiti rada osoba s invaliditetom, a s tim u vezi kontaktirat ćemo i Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom te Hrvatski zavod za zapošljavanje koji svakih šest mjeseci izrađuju statistiku o zapošljavanju osoba s invaliditetom.
Na sastanku su nas partneri iED-a upoznali s aplikacijom koju su izradili uz pomoć stručnjaka, a koja se koristi uz VR naočale. Aplikacija služi za rad stručnjacima s djecom iz spektra autizma u kojoj se kroz različite zadatke i igru otkriva mnogo o emotivnom razvoju djeteta i ostalim bitnim temeljima za što bolji rad stručnjaka s djecom.
Uskoro ćemo vam predstaviti i web stranicu projekta koja će imati sve korisne informacije na jednom mjestu, a, ono što je posebno važno, u sva istraživanja, seminare i izrade priručnika uključene su različite države koje imaju primjere dobre prakse, ali i svoje loše strane. Iz toga svakako svi možemo učiti i učiniti naš sustav boljim.
POSJETI USTANOVI DES
Kako bismo obilježili današnji dan dijelimo s vama posjet jednoj od najvećih i najpoznatiji ustanova u Dalmaciji koja zapošljava više od 54% osoba s invaliditetom.
Ravnateljica Tamara Plastić i suradnica Karmela Šegvić posjetile su 17. studenog 2022. godine Ustanovu za zapošljavanje, rad i profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom DES, a kao dio aktivnosti projekta „Inclusive stone“. Ustanova DES definira se kao zaštitna radionica te je dio njihovog rada usmjeren rehabilitaciji i zaštiti osoba s invaliditetom.
Zaštitna radionica je ustanova ili trgovačko društvo koje osigurava zaštitna radna mjesta za osobe s invaliditetom za koje je nalazom i mišljenjem centra za profesionalnu rehabilitaciju utvrđeno da su zapošljive na zaštitnim radnim mjestima, a zbog svog invaliditeta mogu postići od 30% do 70% očekivane radne učinkovitosti. Zaštitna radionica mora imati najmanje 5 zaposlenih osoba s invaliditetom na zaštitnim radnim mjestima, a od ukupnog broja zaposlenih najmanje 51% moraju biti osobe s invaliditetom, od čega 20% mora biti zaposleno na zaštitnim radnim mjestima. (Pravilnik o zaštitnim radionicama i integrativnim radionicama za zapošljavanje osoba s invaliditetom)
Ustanova DES ima otvorenu pučku kuhinju, konfekcijsku proizvodnju, tiskaru koja uključuje sitotisak i fleksografiju i kartonažu. Veliki dio posla kojeg rade je i proizvodnja radne i zaštitne odjeću kroz različite sektore kao što su: brodogradnja, građevinarstvo, trgovina, zdravstvo, vojska i policija.
Izrađuju i široku paletu tiskanih proizvoda kao npr.: katalozi, prospekti, časopisi, knjige, monografije, fascikle, blokovi, tiskanice, kuverte, posjetnice, pozivnice, naljepnice, etikete i sl. Tiskaju i različite zastave kako državne tako i za sportske klubove, udruge, trgovačke lance i sl.
Strojevi za rad kao i sami proizvodnji pogoni i uvjeti rada modernizirani su i usklađeni sa potrebama zaposlenika.
Zanimljvo je spomenuti da je u ustanovi DES moguće ostvariti zamjenske kvote za sve one koji imaju više od 20 zaposlenih i plaćaju doprinos za ne zapošljavanje osoba s invaliditetom. Naime, prema Pravilniku o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom propisan je udio zaposlenih osoba s invaliditetom u ukupnom broju zaposlenih kod pojedinog poslodavca. Ukoliko poslodavci ne zapošljavaju propisanu kvotu osoba s invaliditetom, obveznici su plaćanja doprinosa. Zamjenske kvote dozvoljavaju zamjenu plaćanja doprinosa za ne zapošljavanje osoba s invaliditetom sa kupovinom proizvoda Ustanove DES. To konkretno znači da sklapanjem ugovora s DES-om umjesto mjesečnog plaćanja doprinosa zbog ne zapošljavanja osoba s invaliditetom, isti možete platiti u obliku kupovine različitih proizvoda koje DES proizvodi. Veliki broj tvrtki koristi zamjenske kvote što možemo smatrati i društveno odgovornim poslovanjem.
Za detalje o Ustanovi DES možete posjetiti web stranicu www.des.hr
Zahvaljujemo se ravnateljici gđi Editi Maretić Dimlić i pomoćnici ravnateljice gđi Silvani Grubišić na detaljnom razgovoru, dogovorenim potencijalnim budućim suradnjama kao i stručnom obilasku pogona DES-a.
MEĐUNARODNI SEMINAR „INCLUSIVE STONE“ U SPLITU
Na seminaru će se javnosti predstaviti projekt, projektni partneri kao i ciljevi i aktivnosti projekta.
Govornici/ce na seminaru su predstavnici/ce Klesarske škole, projektnih partnera CTM (Španjolska) i DNV (Njemačka), Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Udruge Liberato, Pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Centra za profesionalnu rehabilitaciju Split i Centra za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“.
Veselimo se umrežavanju, predstavljanju projekta i usvajanju novih znanja.
Program: Međunarodni seminar "Inclusive stone"
Event program: international seminar "Inclusive stone"
Prvi međunarodni seminar „Inclusive stone“ i sastanak partnera
U prvom dijelu Seminara govornice su bile Aleksandra Hajdić, viša stručna savjetnica za zapošljavanje osoba s invaliditetom Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Hajdić je predstavila aktivnosti i pružanje usluga osobama s invaliditetom unutar HZZ-a, statističke podatke zaposlenih osoba s invaliditetom, usluge i modele zapošljavanja koje nudi HZZ, prilagodba radnih procesa osobama s invaliditetom i dr.
Ružica Kiković, rukovoditeljica stručne službe za profesionalnu rehabilitaciju Centra za profesionalnu rehabilitaciju Split predstavila je ulogu Centra za profesionalnu rehabilitaciju u odnosu na zapošljavanje osoba s invaliditetom i njihovo zadržavanje u svijetu rada, a što uključuje sve usluge koje nudi Centar, stručne timove koje ima, pomoć kod prilagodbe radnih mjesta, spajanja potreba poslodavca i zaposlenika i dr.
Maja Karaman Grbavac, diplomirana pravnica, predstavnica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Područnog ureda Split, pridružila se seminaru putem video konferencije. Predstavila je normativni okvir ostvarivanja prednosti pri zapošljavanju osoba s invaliditetom, pritužbi zbog kršenja obveza poslodavaca i posljedicama za neispunjenje takve obveze te o načelima razumne prilagodbe radnog mjesta i radnog okruženja. Područni ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u Splitu nadležan je za područje Splitsko- dalmatinske, Zadarske, Šibensko-kninske i Dubrovačko-neretvanske županije. Zadaća ove pravobraniteljske institucije je da prati, štiti i promiče prava i interese osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u svim područjima života i rada; bilo kroz neposredan rad sa strankama kroz informiranje i savjetovanje o pravima po osnovi invaliditeta, postupanje po pritužbama na diskriminaciju temeljem invaliditeta, te kroz suradnju s jedinicama lokalne i regionalne samouprave i svim dionicima uključenim u područje zašite prava i položaja osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.
U drugom dijelu Seminara, ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“, Snježana Čotić, predstavila je rad Centra. Centar je pokrenuo volonterski program s nazivom „Voleći tebe, izgrađujem sebe“, na putu su ka otvaranju prve suvenirnice u Splitu koja ima za cilj zapošljavanje osoba s invaliditetom i intelektualnim teškoćama, vode tri velika europska projekta kojima je cilj organizirano stanovanja, rana intervencija, psihosocijalna podrška i usluge savjetovanja i pomaganja. Ravnateljica je predstavila i poslodavce koji su dali priliku štićenicima Centra za zapošljavanje i čija poslovna suradnja je izvanredna.
Posljedni govornik na Seminaru bio je predsjednik udruge „Liberato“, Stipo Margić. Stipo je student 2. godine specijalističkog diplomskog stručnog studija računarstva na Sveučilišnom odjelu za stručne studije te osnivač i predsjednik udruge Liberato. Udruga se bavi razvijanjem projekata kojima će se, dugoročno gledano, olakšati život mladima, studentima, osoba s invaliditetom i osobama s ograničenom pokretljivošću. Tim udruge osvojio je niz nagrada od kojih je posljednja bila nagrada za DisCloud i to na 20. međunarodnoj izložbi inovacija. Udruga je ostvarila niz obrazovnih, sektorskih i međusektorskih suradnji.
Nakon odličnog seminara, mnoštvo stručnih informacija i pitanja i odgovora, sudionici Seminara zajedno su se družili i umrežavali na ručku.
18. svibnja 2023. projektni partneri održali su cjelodnevni sastanak u Pučišćima na kojem su dogovoreni daljnji koraci projekta i održana diseminacija dosadašnjih aktivnosti projekta. Dogovoren je idući Međunarodni seminar koji će se održati u Njemačkoj, za pisanje kurikuluma dogovorena su radna mjesta koja se u sektoru kamenarstva mogu adaptirati, koja je potrebno analizirati i vidjeti koja prilagodba se može napraviti, dovršiti istraživanje tržišta koje je u tijeku, dogovoren je i izgled edukativne VR igre koju će osobe s invaliditetom koristiti u svrhu učenja rada u sektoru kamenarstva.
Testiranje VR edukativne igre u Splitu
Obrtna tehnička škola Split, u petak, 3.11.2023., ugostila nas je u provedbi R3 aktivnosti Inclusive stone projekta. Suradnica Karmela Šegvić i ravnateljica Tamara Plastić predstavile su rad Klesarske škole i projekt Inclusive stone, a projektni partner Carlos Martínez González (CTM) predstavio je edukativnu igru uz korištenje VR naočala i opreme. Edukativna igra sadrži pet različitih radnih mjesta koja se nalaze u sektoru kamenarstva, a učenici su ovom prigodom testirali radna mjesta upravljanja viljuškarom i dizalicom.
Igru su testirali i svoj osvrt dali učenici Obrtno tehničke škole, Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju, Centra za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“, a svojim dolaskom podržali su nas i predstavnici Udruge Liberato. Oko 30-ak sudionika ovog dijela projekta u skoro 3 sata edukacije stekli su osnove znanja korištenja VR tehnologije kao i radnih mjesta koja su dio industrije kamena.
Iznimno je važna prilagodba radnih mjesta osobama s invaliditetom, a što je zaista moguće uz korištenje današnje tehnologije u sektoru kamenarstva. Da bismo to prikazali koristili smo moderne alate virtualne realnosti. Usprkos zahtjevnosti različitih radnih mjesta u sektoru kamenarstva, inkluzija je itekako moguća, a prilagodba radnih mjesta jedan od glavnih temelja za rad.
Uz malu zakusku i razgovore podijelili smo mišljenja o navedenoj temi, stvorili nove ideje i nadamo se, buduće suradnje, a koje su svakako usmjerene daljnjem radu u inkluziji osoba s invaliditetom, osvještavanju i pravu na rad kao jednog od temeljnih ljudskih prava.
Zahvaljujemo učenicima, nastavnicima, stručnim suradnicima i ravnatelju Obrtno tehničke škole koji su nas podržali sa osmijehom i zaista posvetili vrijeme da ovaj projekt, koji uskoro završava, dobije svoju najbolju stranu, a to je dijeljenje znanja učenika, umrežavanje i buduće suradnje.
Međunarodni seminar, pilot edukacija i sastanak partnera u Wurzburgu
Karmela Šegvić, suradnica, i Maja Milković, psihologinja, sudjelovale su 17. siječnja 2024. godine na zadnjem projektnom sastanku projekta Inclusive stone u Wurzburgu (Njemačka).
Na sastanku su prisustvovali nositelji projekta DNV, te partneri CTM, iED , FAMDIF i Klesarska škola.
Na sastanku je predstavljena opća prezentacija o cjelokupnom projektu i svemu što se do sada unutar projekta provelo. FAMDIF, španjolska organizacija za rad i zaštitu osoba s invaliditetom predstavila je priručnik „Obrazovni pristup za ljude s različitim vještinama usmjeren na transverzalne kapacitete u sektoru kamena“. CTM je predstavio finalni proizvod VR edukativne igre koju ćemo koristiti u nastavi, ali i koju potencijalno mogu koristiti i druge strukovne škole. U želji da znanje i potrebe osoba s invaliditetom približimo učenicima, ali i pomognemo osoba s invaliditetom u razvoju što kvalitetnijeg obrazovanja, svakako je ovo jedan važan korak ka moderniziranijem obrazovanju. Svaka organizacija predstavila je dosadašnju diseminaciju projekta koji završava 31. siječnja 2024. Podijeljeni su i daljnji zadaci među kojima je potrebno i istraživanje zakonskih normi Republike Hrvatske, a na temu zapošljavanja i prilagodbe radnih mjesta za osobe s invaliditetom u sektoru kamenarstva.
Nakon sastanka sudjelovali smo na Seminaru u organizaciji nositelja projekta DNV-a „Prilagođeni načini učenja za zapošljivost ljudi s različitim vještinama u sektoru kamena“.
Na seminaru su predstavljeni javnosti konačni rezultati projekta za obrazovanje, osposobljavanje i zapošljavanje osoba s invaliditetom, a koji su orijentirani na današnje digitalno radno okruženje kao i omogućavanje poboljšanog uključivanja učenika s invaliditetom u obrazovanje. Predstavljeni su i svi partneri projekta što naravno uključuje i Klesarsku školu, pa je tako i naš dugogodišnji rad oduševio sudionike Seminara.
Na seminaru je svoj rad predstavila Državna strukovna škola Eichstätt koja ima poseban odjel obrazovanja za rad sa prirodnim kamenom. Škola razvija i posebna razredna odjeljenja za učenike s invaliditetom te svakog učenika kroz obrazovanje ali i zapošljavanje prate i pomažu stručnjaci. Iako drugačijim kurikulumom i načinom rada nego što je to u našoj školi, obrazuju klesare, a u svoj rad uključuju i tehniku strojne obrade.
Svoj rad predstavila je i organizacija IFD (Intergrationfachdienst), a koja zapošljava radnike s invaliditetom. Uz to pomaže nezaposlenim osobama s invaliditetom u zapošljavanju, bavi se profesionalnom rehabilitacijom, ali i pomaže učenicima u inkluziji te lakšem izlasku iz srednje škole na tržište rada. Štite prava osoba s invaliditetom na tržištu rada te se bore protiv diskriminacije na radnom mjestu.
18. siječnja prisustvovali smo na Pilot testiranju VR edukativne igre, a koje je obuhvatilo sudionike iz strukovnog obrazovanja, sveučilišta, organizacija civilnog društva i tehnoloških centara.
Vidno zadovoljni sudionici vjetar su nam u leđa za daljnji razvoj edukativnih modernih igara kao i priručnika koji pomažu obrazovnim institucijama u što boljoj prilagodbi i razumijevanju o potrebama osoba s invaliditetom. A navedeno je svakako potrebno i tržištu rada tj. poduzetnicima da bi što bolje prilagodili radna mjesta određenom invaliditetu te time osobe s invaliditetom uključili u tržište rada, a sukladno njihovim potrebama i mogućnostima.
Finalni proizvodi projekta (VR edukativna igra, priručnici, istraživanja i dr.) biti će dostupni na službenoj web stranici projekta te se nadamo što većoj primjeni u praksi.